Succesul în viață al Magdalenei Frisch! Polonezul a câștigat Marea Finală de la Guadalajara! Și antrenorul chiar cerșește! [WIDEO]

Acesta este cel mai mare succes din cariera Magdalenei Frisch, în vârstă de 26 de ani. Până acum, are doar amintiri proaste din finala WTA. A pierdut locurile 125 și 250. A reușit pentru a treia oară la Guadalajara. Pentru că a câștigat competiția WTA 500, ea a primit un cec în valoare de peste jumătate de milion de zloți. Este al patrulea polonez din secolul XXI, după Agnieszka Radwańska, Iga Świątek și Magda Linette, care câștigă un turneu WTA.

Visul mexican de Magdalena Frisch. Iată ceremonia de decorare:

– Sunt atât de fericit, visele devin realitate – a spus Fresh în timp ce purta o pălărie sombrero uimitoare. – Ei bine, nu sunt pe deplin sigur de asta, dar săptămâna aceasta în Guadalajara a fost uimitoare. Mulțumesc antrenorului meu. Am făcut-o împreună. Hai să mai câștigăm! Ne-am simțit ca acasă aici. Trăiască Guadalajara! Trăiască Mexic! – a concluzionat poloneza.

Continuare articol sub videoclip

Finala nu a fost una ușoară, chiar dacă adversara Magdei, australianca Olivia Gadecki, a ajuns la turneul de la Guadalajara ca tenismenă pe locul 152 în clasamentul WTA. [Fręch była 43. – przyp. red.] A trebuit să treacă prin calificări și nu câștigase niciodată un singur meci (!) într-un turneu major în afara Australiei înainte de a juca în Mexic. Nu există antrenor în box. Nu își poate permite în acest moment al carierei.