Tenis, WTA Beijing: Aryna Sabalenka a fost eliminată din turneu. Karolina Muchova este deasupra

Deja după tragerea la sorți pentru turneul WTA 1000 de la Beijing, s-a vorbit mult despre un posibil sferturi de finală între Aryna Sabalenka și Karolina Muchova. Ambii jucători au fost impresionați în forma lor recentă și sunt pregătiți să se înfrunte în ciocnirea decisivă de la US Open. Cehoaica a fost însă oprită de Jessica Pegula. Acum nimic nu stă în cale. domn Au ajuns în topul opt cu stil, fără să piardă niciun set. Deci va fi o scenă foarte interesantă.

Belarusul a avut un plus de motivație înaintea meciului. Și-a dorit foarte mult să îmbunătățească echilibrul cap la cap împotriva tenismenei de la Olomouc, care a fost 2-1 în favoarea tânărului de 28 de ani. Sezonul trecut, Muchova a fost un coșmar pentru Sabalenka. A fost eliminată în semifinalele de la Roland Garrosiar mai târziu a fost abordat pe aceeași scenă în timpul turneului WTA 1000 de la Cincinnati. Acum, vicecampiona în clasamentul feminin are șansa să răzbune acele înfrângeri dureroase.

Trei seturi în meciul dintre Sabalenka și Muchova. O bătălie incitantă pentru semifinalele WTA 1000 de la Beijing

Ambii jucători au făcut un spectacol grozav încă de la începutul meciului. Carolina a avut trei șanse să spargă Arena dis-de-dimineață, dar în final meciul brutal s-a încheiat în favoarea campioanei de la US Open din acest an. În următoarele minute, jucătorii au jucat servicii foarte puternice și nu am observat niciun break point. Acestea au apărut doar în al zecelea joc. Apoi cehoaica a avut un moment mai slab în jocul ei. Sabalenka a primit în total două puncte de setDar le-a irosit pe amândouă. Primul joc s-a dovedit a fi deosebit de dureros, irosit după o revenire dezastruoasă.

READ  Simona Halep va juca în meciul Polonia-România de la Radom

Tânărul de 28 de ani a supraviețuit unui moment dificil, iar până la urmă soarta meciului a fost decisă de un tie-break. Acest meci a început pe o notă pozitivă pentru Muchova, cu un avans de 2-0. În următoarele minute, am observat succesiunea jucătorilor: primele trei puncte pentru Arena, apoi același număr pentru Carolina. Când scorul a fost 5-4, reprezentantul vecinilor noștri sudici a scos o aruncare de la margine cât era în plasă. Dar ea a terminat de fapt evenimentul trecând sub linie și datorită acestui lucru a obținut două puncte de set. Sabalenka a reușit să salveze prima șansă, dar nu a reușit să o facă în a doua. Cehia a făcut un joc grozav și prima parte a meciului s-a încheiat cu un scor de 7: 6 (5) în favoarea tenismanului cu clasare mai mică.

În setul doi am avut pauză. Acest lucru a fost făcut într-un stadiu foarte incipient, în al treilea joc. Arena a avut o șansă de break, dar Carolina a făcut o mare greșeală. În timp ce era în plasă, ea nu a pasat mingea către cealaltă parte și datorită acestui lucru Sabalenka a luat conducerea cu 2-1. Belarusa și-a simțit șansa. În următoarele minute a fost un break point la 4:1Dar apoi Muchova a reușit să iasă din necaz. Totuși, în al șaptelea meci, vicecampioana WTA Rankings și-a atins obiectivul. Și-a spart adversarul pentru a doua oară și a muncit pentru a câștiga setul. Ea a realizat această performanță câștigând meciul cu 6:2.

Partea decisivă a început perfect așa cum și-a dorit Arina, deoarece a reușit să spargă serviciul adversarului în primul joc, iar după un timp și-a mărit avantajul la 2:0. Totuși, acesta nu a fost sfârșitul emoțiilor din acest meci. Cehia a profitat de momentul slab din meciul din Belarus și a egalat la 2:2. Carolina nu a putut să urmărească. În următoarele minute, s-a prăbușit la zero I-a permis campionului de la US Open să recâștige un avantaj de două meciuri.

READ  Katarzyna Niyadoma la RMF FM: Toate acestea nu mi-au trecut încă prin cap

Muchova nu a cedat și a luptat pentru a compensa pierderile. În al optulea joc, ea a mai avut o oportunitate de a sparge serviciul tânărului de 26 de ani. A profitat de a patra ocazie și scorul a fost 4:4. Am primit un final palpitant al acestui duel foarte interesant. Așa cum sa întâmplat la Roland Garros anul trecut, Sabalenka nu a reușit să obțină victoria. Ea a pierdut totalul ultimelor patru jocuri ale meciului. Muchova a învins-o pe Arina pentru a treia oară consecutiv, de data aceasta 7:6 (5), 2:6, 6:4. În semifinala WTA 1000 de la Beijing, ea va juca împotriva lui Qinwen Zheng sau Mira Andreeva. Înfrângerea belarusului înseamnă că Iga Świątek va rămâne în fruntea clasamentului WTA Race după turneul din capitala Chinei.

Este disponibilă o înregistrare detaliată a meciului dintre Aryna Sabalenka și Karolina Muchova Aici.

Aryna Sabalenka a învins-o! Belarusul a fost eliminat de la Roland Garros. Rezumatul meciului. video/agentie de stiri/© 2023 The Associated Press

Aryna Sabalenka și Karolina Muchova/Luke Hales/Getty Images America de Nord/Getty Images prin AFP/Fatih Aktas/Anadolu/Anadolu prin AFP/Agenția France-Presse