Ucraina iese din Euro 2024! România este învingătoarea grupă. Belgienii sunt huiduiți de fani

În ultimele minute ale meciului Ucraina-Belgia, vecinii noștri estici apăsau pe poarta Diavolilor Roșii, știind că acestea ar putea fi ultimele lor minute de turneu. Din păcate pentru ei, exact asta s-a întâmplat. Ucrainenii vor împărți punctele cu Belgia, ceea ce înseamnă, cu Slovacia egală cu România, că vecinii noștri estici ocupă ultimul loc în grupă, deși toate echipele au adunat 4 puncte.

Înainte de începerea turului final al Grupei E pentru Euro 2024, toate echipele aveau trei puncte în conturi, iar avansarea de pe poziții individuale depindea de ceea ce se va întâmpla în meciurile Ucraina-Belgia și Slovacia-România. În prima repriză, din păcate, nu s-a întâmplat mare lucru în prima repriză, iar belgienii nu au reușit nu doar să intre pe drumul cel bun, ci și să reprezinte o amenințare reală pentru adversarii lor. În prima parte a meciului, ucrainenii au avut un XG (raport goluri așteptate) mult mai mare decât belgienii – 0,35 la 0,16.

Verifica

Pot nemții să câștige Campionatul European?

În a doua parte a meciului, și mai ales în ultimele minute, reprezentanții Ucrainei și-au atacat rivalii, realizând că aceștia ar putea fi eliminați în curând de la Euro 2024. În ciuda mai multor poziții favorabile, vecinii noștri estici nu au reușit să-l învingă pe Quin Castiles, totuși. În prelungiri din timpul jocului, au fost la doar un păr de a prelua conducerea. Însă, în final, meciul s-a încheiat cu o remiză fără goluri, care, combinată cu egalul 1-1 din meciul Slovacia-România, a oferit Ucrainei ultimul loc în grupă. Poate fi deosebit de dureros pentru vecinii noștri că toate echipele au adunat 4 puncte după 3 meciuri. Când jucătorii au mers la vestiar, suporterii belgieni au decis să-i huiduie și să-și arate astfel nemulțumirea față de jocul lor.

READ  Fiul lui Lukas Podolsky: Tată, vreau să rămân în Zabrze! Ei rămân!