Ucraineni dezamăgiți! Victoria uluitoare a României la Euro 2024

Ucraineni dezamăgiți!  Victoria uluitoare a României la Euro 2024

Nationala Ucrainei a fost considerata favorita inainte de a infrunta Romania luni la Campionatul European 2024. In final, echipa lui Eduard Iordanescu s-a dovedit a fi net mai buna. Meciul s-a încheiat cu o victorie de 3-0 pentru „Tricoloria”.

Începutul meciului a fost foarte tensionat pentru ambele echipe. Jocul a fost dinamic și s-ar avea impresia că vecinii noștri din sud-est măcar au performanțe mai bune. De-a lungul timpului, ritmul de lucru a încetinit puțin, dar românii au ieșit în prim-plan. Acest lucru a dus la golul meciului în minutul 29.

Vezi și: actorul polonez a lovit mingea. Nu este de acord cu antrenorul olandez

Andrey Lunin a lovit prost mingea din terenul său din față. Pasa portarului ucrainean a fost interceptată de Denis Mann și pasă către Nikolai Stanciu. Tânărul de 31 de ani a marcat un șut minunat din afara suprafeței de pedeapsă. După șutul său, mingea a nimerit perfect în plasă. Echipa națională a României a preluat conducerea.

Înainte de finalul primei reprize, jucătorii antrenorului Iordănescu au avut două ocazii bune de a-și mări golurile. Mai întâi, Mann a ratat de la distanţă, iar un moment mai târziu Stanciu a lovit transversala direct dintr-un corner. În final, scorul a rămas 1-0 în favoarea „Tricoloriei” până la finalul primei reprize.

La opt minute după schimbarea echipelor s-a înscris un gol, făcând scorul 2-0. Răzvan Marin a marcat un șut minunat din afara suprafeței de pedeapsă. Mingea a driblat direct în fața lui Lunin atacat și a zburat în plasă. Avem impresia că, la fel ca la primul gol, portarul lui Real Madrid ar fi putut să se descurce mai bine în acest caz.

READ  Confuzia continuă cu Robert Lewandowski. Polul încă așteaptă numărul lui preferat

Românii au marcat al treilea gol. În minutul 57 al meciului, Stancio și Mann au jucat din nou rolurile principale. Jucătorii menționați mai sus au executat pentru scurt timp o lovitură de colț, după care al doilea jucător a intrat în suprafața de pedeapsă. Parmei a jucat în fața lui Denis Dragoș, care alerga pe lângă metrul cinci. Tânărul de 24 de ani a trimis mingea în plasă din apropiere. Arbitrul încă verifica dacă atacantul român se afla în poziție de ofsaid. În cele din urmă, s-a dovedit că golul a fost marcat corect.

După acest gol, ritmul meciului a încetinit. A devenit clar că soarta meciului fusese decisă. Ucrainenii au avut o singură șansă să marcheze un gol onorabil, dar nu au reușit de fiecare dată. Cel mai apropiat în prelungiri a fost Roman Yaremchuk. Șutul lui a lovit bara transversală. În cele din urmă, arbitrul a fluierat pentru ultima dată în acest meci. România a înregistrat o mare victorie la începutul fazei grupelor. Pe de altă parte, Ucraina și-a făcut poziția mult mai dificilă.

România – Ucraina 3:0 (1:0)

Obiective: Stanciu 29, Marin 53, Dragos 57