Ucrainenii concediați! Marele turneu al României la Euro 2024

Ce meci pentru naționala României! Oamenii lui Eduard Iordanescu i-au invins cu 3-0 pe ucraineni in meciul de deschidere din Grupa E a Campionatului European de Fotbal. Acesta este încă un penalty minor, deoarece românii au mai multe șanse să marcheze mai multe goluri.

Grupa E a Campionatului European de Fotbal a început luni. Au fost primii care au alergat pe terenul de pe stadionul de fotbal din München la ora 15:00 echipele naționale ale României și Ucrainei.

România nu a mai câștigat un Campionat European din 20 iunie 2000 când a învins Anglia cu 3-2 într-un meci palpitant. Luni nu a fost favorită, întrucât echipa de rivali a inclus câțiva jucători din ligile de top: Oleksandr Zinchenko de la Arsenal, portarul lui Real Madrid Andriy Lunin și golgheterul din topul spaniol, Artem Taubic din Girona.

Și într-adevăr, Primele părți ale turneului aparțin ucrainenilor. Au avut mingea de mult timp și în repriza adversarilor multă vreme, dar nu și-au creat ocazii bune.

Când romanii și-au dat seama că nu există niciun pericol mare din partea rivalilor lor, au început să se apropie cu îndrăzneală de poarta apărata a lui Lun. Și a fost de vină când România a luat conducerea în minutul 29.

Ucrainenii au încercat să treacă cu calm mingea de sub propria poartă, dar Lunin, apăsat de adversar, a trimis mingea direct în picioarele tenismanului. Românul a primit mingea, i-a centrat lui Nicolae Stanciu, iar căpitanul român a lovit plasa cu un șut strălucitor, puternic și ondulat din afara suprafeței de pedeapsă.