Calificări la Euro 2020: Ungaria și Islanda în finală. Sfârșitul viselor României și Bulgariei

Calificări la Euro 2020: Ungaria și Islanda în finală.  Sfârșitul viselor României și Bulgariei

Bulgarii nu au profitat de faptul că jucau pe pământul lor. Ungurii au rămas în finala euro

Ungaria a învins Bulgaria, iar Islanda a învins România în meciul de semifinale pentru preliminariile Campionatului European de anul viitor. Asta înseamnă că cele două echipe câștigătoare se vor întâlni în finala din noiembrie pentru a se califica la Euro.

În primele minute ale meciului de la Sofia, gazdele au fost surprinzător de mai bune. Bulgarii au ținut mingea mai mult timp, adică ungurii nu au putut face o declarație. Dar în cele din urmă au recăpătat inițiativa, ducând la un gol. În minutul 17, Willy Orban a dat cea mai bună performanță în suprafața de pedeapsă a lui Iliev. Fundașul RB Leipzig a pus mingea în plasă și a dat echipei sale în avantaj.

Scorul a rămas neschimbat până la finalul primei reprize. A doua parte a meciului a început în cel mai bun mod posibil pentru echipa maghiară. În minutul 48 al meciului, Zsolt Kalmar a marcat o lovitură liberă minunată. Mingea a fluturat în plasă și scorul era deja 2-0 pentru jucătorii lui Marco Rossi. Câteva minute mai târziu, arbitrul Simon Marciniak a acordat bulgarilor o lovitură de pedeapsă. Dar după analiza VAR, arbitrul polonez a decis să-și anuleze decizia.

În minutul 76, Nemanja Nikolic, care a venit de pe bancă, a mărit scorul. Georgi Yumov a marcat un gol onorabil pentru Bulgaria în minutul 90 al meciului. Ungaria a învins Bulgaria și va concura pentru Campionatul European cu Islanda.

Bulgaria – Ungaria 1:3 (0:1)

Obiective: Orban 17, Kalmar 48, Nikolic 76, Yumov 90

Vezi și: Georgia și Macedonia de Nord vor juca în finală

READ  Camille Stoch despre diferența de opinie cu Asociația poloneză de schi

S-au întâmplat multe în meciul dintre Islanda și România. Islandezii au deschis scorul în minutul 16 al meciului. Apoi Gylfi Sigurdsson a trecut de mai mulți rivali și a lovit un șut pe care Ciprian Tătaroșanu i-a fost imposibil de apărat. În minutul 27, scorul ar fi putut fi 2-0. Sigurdsson a marcat un gol, dar după ce sa referit la tehnologia arbitrului asistent video, arbitrul a sunat un fluier de avertizare pentru ofsaid. Opt minute mai târziu nu mai era nicio îndoială. Alfred Finnbogason a jucat pentru Sigurdsson în suprafața de pedeapsă. Jucătorul lui Everton a tras mingea în colțul din stânga jos al porții și a mărit avantajul echipei sale. Islandezii au intrat în prima repriză cu un avans de două goluri.

La un sfert de oră după schimbarea echipelor, arbitrul Damir Skomina a decis să acorde un penalty românilor. Arbitrul sloven a luat decizia după consultarea VAR. Alexandru Maxim a intrat în formația de start și l-a învins pe Halldorsson cu un șut încrezător.

Românii au încercat să egaleze, dar fără rezultat. Islandezii au luat un avans modest până la fluierul final.

Islanda – România 2:1 (2:0)

Obiective: Sigurdsson 16, 27 – Maxim (n.c.) 63