Dezastrul handbalului romanesc – Pulsat Sport

Echipa poloneză a avut un început promițător de meci. Aruncări precise ale lui Karol Bielecki și Krzysztof Lewski i-au adus Talent Dogchebaggio în avantaj cu 2-0. Sławomir Szmal s-a apărat bine între stâlpi, sarcina lui fiind ușurată de apărarea tenace a coechipierilor săi. Românii au marcat primul gol abia în minutul șapte. După un timp, Marius Jurkiewicz a ridicat scorul la 3:1.

Din acel moment meciul a devenit egal, au fost trei egaluri pe tabela de marcaj, iar in minutul 21, dupa aruncarea lui Ionut Ramba, gazdele au luat conducerea pentru prima data. La finalul primei reprize, echipa a condus cu trei goluri (11:8), dar Tomáš Gibala a redus diferența înainte de finalul primei reprize.

După ce au schimbat echipe, polonezii au recuperat rapid pierderea și în minutul 39, după golul lui Mateusz Jakhlewski, au trecut din nou în avantaj (14:13), dar… pentru ultima dată în acest meci. Smal nu a reușit să găsească o soluție la șuturile românilor, iar înlocuitorul său, Piotr Vyzomirskiy, nu și-a făcut ziua. Michał Daszek a greșit pe partea dreaptă și alți jucători au ratat.

Situația a devenit foarte proastă când în minutul 50 gazdele au avut din nou un avantaj de patru goluri (24:20). Formația alb-roșie s-a adunat și a marcat de două ori, dar în minutul 55 – scorul de la 22:24 – Tomas Gibala a lovit un șut foarte slab. Ultimele minute au fost un meci tensionat pentru polonezi, care au renunțat la goluri chiar și atunci când au avut un avantaj numeric.

Românii, care anterior trebuiau să treacă prin precalificări (au eliminat echipele Italiei, Israelului și Kosovo), au ajuns pe neașteptate în fruntea Grupei B, iar polonezii, după două înfrângeri, nu și-au putut permite o altă înfrângere. Cele mai bune două echipe din această grupă se vor califica la Campionatul European, care va avea loc în Croația în ianuarie 2018.

READ  El a refuzat prima ofertă oficială a lui Harry Kane. 100 de milioane de lire sterline nu devin nimic

Următorul meci de calificare pentru naționala Poloniei va avea loc pe 3 sau 4 mai 2017 în deplasare împotriva Belarusului.

România – Polonia 28:23 (11:9)

România: Mihai Popescu, Ionut Eremus: Markus Mocanu 5, Ionut Ramba 5, Georgica Sintic 4, Bogdan Krysiotoj 4, Julius Sebregi 4, Razvan Pavel 3, Valentin Gonia 1, Mariusz Sadowiak 1, Julian Stamati 1, Andrej Mihacchia, Andrej Negro, Radu Lazar . , Adrian Rotaru, Christian Fennessy

Polonia: Slavomir Smal, Piotr Wizomirski – Karol Bielecki 5, Krzysztof Lewski 3, Mariusz Jurkiewicz 3, Marek Dako 2, Mateusz Jajlewski 2, Pawel Paczkowski 2, Tomasz Gibala 2, Mateusz Kos 1, Kamil Cibrzby Daszlzy 1, Mihail Cibrzki1, Rafael Dazzylzy Krzysztof Lisowa, Maciej Gibala, Lukasz Jirac

Judecare: Kursad Erdogan și Ibrahim Ozdeniz (Turkia)