Forfang și Zaek exerciții

Johan Andre Forfang a câștigat prima serie de antrenamente înainte de calificarea la competiția de la Cupa Mondială de Ski Flying, vineri, la Letalnica (HS240) din Planica. Actorul norvegian a zburat pe o distanță de 234,5 metri. Alexander Znieszczul a terminat pe locul patru (214,5m). În turul doi, cel mai bun a fost slovenul Timi Zajec (228,5 m), iar Piotr Szjella (226 m) a ocupat locul șase.

Primul antrenament, care a fost întârziat cu o jumătate de oră din cauza problemelor la coborârea dealului, i-a aparținut lui Johann Andre Forfang. Norvegianul a realizat o distanță de 234,5 metri, o diferență de 2,1 puncte față de Timmy Zajec (223,5 metri) și 9,7 puncte. Robert Johansson (226 d.Hr.). Aleksander Znieszczow (214,5m) a ocupat locul patru, Ryoyo Kobayashi (212m) pe locul cinci, iar Stefan Kraft (207m) pe locul șase.

Primii zece au fost completați de Lovro Kos (226,5 m), Pius Paschke (222,5 m), Michael Haibuyck (207 m) și Marius Lindvik (220,5 m).

Kamel Stotch s-a clasat pe locul șaisprezece, cu o distanță de 215,5 metri. Piotr Żyła (216,5 m) a fost pe locul 18, Davut Kubacki (200 m) pe locul 37, iar Maciej Kut (194 m) pe locul 41.

Noi recorduri personale au fost stabilite de Maxim Bartoli (212 m), Svyatoslav Nazarenko (175,5 m), Ilya Mezernych (147 m), Francesco Cicon (176,5 m) și Tate Frantz (219,5 m).

Serghei Tkachenko a suferit o cădere gravă de la o înălțime de 80 de metri. Reprezentantul Kazahstanului a părăsit zona de aterizare Letalnica pe cont propriu, dar nu a făcut a doua încercare.

Primul antrenament a fost efectuat de la grinzile 12, 11, 10, 9 și 8.

READ  MLS face schimbări. Messi și Swiderski vor juca mai mult timp

În al doilea antrenament, Timi Zajek a obținut cel mai mare punctaj. Cu un scor de 228,5 metri, slovenul i-a învins pe Johan Andre Forfang (217,5 metri) și pe Robert Johansson (214 metri). Lovro Kos s-a clasat pe locul patru (228m) iar Petr Prevc (225,5m) pe locul cinci.

Pe locul șase s-a clasat Piotr Żyła (226 m), iar pe locul nouă, Aleksandar Zniszczoł (210 m). Polonezii au fost despărțiți de Pius Paschke (227 d.Hr.) și Daniel Chovenig (208 d.Hr.). Domen Prevc (219,5 m) a completat primele zece.

Kamil Stoch a aterizat 202 metri și a terminat pe locul 21. Davut Kubacki (203m) s-a clasat pe locul 32, iar Maciej Kot (203,5m) pe locul 35.

Noi recorduri personale în această rundă au fost stabilite de Luca Roth (202,5 ​​m), Andrea Cambreger (194,5 m) și Francesco Cicon (180 m).

A doua serie de antrenament a fost efectuată de pe platformele a unsprezecea, a zecea și a noua.

Calificările încep la ora 10:30 și sunt difuzate pe Eurosport 1 și Player.pl.