Jagiellonia Białystok a egalat cu Pogoń Szczecin în runda a 30-a a Ekstraklasa

Poziția echipei din Bialystok, care concurează pentru primul său titlu de campionat din istorie, a fost foarte bună înainte de meciul de vineri, dar vineri avea o sarcină dificilă în față.

El a pierdut deja în fața lui Pogoń de două ori anul acesta. La începutul lunii aprilie, Port s-a dovedit a fi echipa mai bună în semifinala Cupei Poloniei, câștigând acasă după prelungiri 2:1. Au învins-o și pe Jagiellonia în runda de toamnă a Superligii – 2:1 în octombrie.

– În aceste meciuri, am jucat nu numai împotriva a unsprezece jucători de la Pogoń, ci și împotriva unei mulțimi mari care i-a susținut puternic la Szczecin. Antrenorul Jagielloniei, Adrian Semeneț, a confirmat că această situație se va întoarce vineri.

rollercoaster

De fapt, susținută de uralele spontane, echipa din Białystok a făcut tot ce a putut pentru a reveni la Port încă de la început. Afemiko Pololu a avut două ocazii în primele cinci minute. La scurt timp după aceea, Christopher Hansen a avut și el o șansă bună. Golul era în aer pentru gazdă, dar în minutul 15 au încercat să lanseze un contraatac.

Wahan Biczachczyan ia trimis o pasă minunată lui Kamil Grosicki, care a alergat cu mingea câteva zeci de metri, a fugit în suprafața de pedeapsă și a șutat pe lângă Zlatan Alomirovich, care părăsea poartă. Reprezentantul polonez de 93 de ori nu a sărbătorit golul din respect pentru fostul său club.

Pierderea golului nu a spart Jagiellonia. De fapt, a stimulat și mai mult atacurile. Efectele chiar au venit în minutul 23 Pololu a profitat de pasa lui Nene și rezultatul a fost egal. Locuitorii din Białystok nu s-au oprit aici. Au jucat la fel ca în cea mai mare parte a sezonului, în timp ce echipa lui Szczecin s-a concentrat în principal pe apărare. Părea să-și recapete forțele înaintea finalei Cupei Poloniei de joi (pe stadionul PGE Narodowy împotriva echipei din Prima Ligă, Wisła Kraków). Înainte de sfârșitul primei reprize, el a plătit prețul pentru asta, primind al doilea gol. Bartlomiej și Dueck au pasat mingea din aripa stângă până la metrul cinci către Jesus Emaz, care l-a învins cu capul încrezător pe Valentin Cojocaru.

READ  Michao Seichi a murit. Antrenorul jucătorilor de volei ŁKS Commercecon avea 45 de ani

Pauza a fost bună pentru Bortovic. De la începutul reprizei secunde au încercat să compenseze pierderile. Grosicki, în special, a fost foarte activ, iar Bechsakhchyan a trimis un semnal de avertizare adversarilor săi cu un șut de la distanță lungă. Cu toate acestea, Alomirovich a făcut o intervenție majoră. În minutul 58, portarul lui Gaja nu a putut face nimic și a fost nevoit să scoată mingea din plasă. În urma centrarii lui Grosek, Leo Borges s-a luptat prin confuzia din suprafața de pedeapsă și a egalat.

Vizitatorii nu au vrut să se oprească aici. În minutul 69, Efthymios Koulouris a marcat un gol, dar arbitrul de linie i-a indicat imediat lui Simon Marciniak că grecul este în ofsaid. Arbitrul a anulat lovitura și până la finalul meciului, suporterii au urmărit un concurs egal. Cele două echipe s-au întrecut pentru a câștiga meciul, dar nu s-au marcat goluri.

Dominik Marczuk a ratat mingea de meci în ultimul opt minut de la oprire, când a trecut cu brio între doi adversari, dar șutul său de la câțiva metri a trecut pe stâlpul drept din exterior. Acesta ar fi trebuit să fie un obiectiv! Liderii Premier League, în loc să aibă un avans de șapte puncte față de Olsk Wrocław, locul doi, care nu a jucat încă în această rundă, au cinci puncte.

Meciul de vineri a fost ultimul meci al sezonului al Jagielloniei împotriva unei rivale majore. Podlasie îi va înfrunta în continuare pe Stal Mielec, Korona Kielce, Piast Gliwice și Warta Poznań. Pogoń este al patrulea în clasament.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomirovich – Michal Sack, Mateusz Skrzepczak, Adrian Diguez, Bartlomiej Fedwik – Dominik Marczuk, Nene (84. Jaroslav Kubicki), Taras Romanchuk, Christopher Hansen (78. Jose Naranjo) – Jesús Imaz, Afemiko Can Polo (84. Jaroslav Kubicki), ). caliscanner).

Pojon Szczecin: Valentin Cojocaru – Linus Wallqvist, Leo Borges, Marius Malik, Leonardo Kotris (74. Benedikt Zec) – Joao Gamboa, Vahan Beczachjan, Kasper Smolenski (70. Adrian Przyborek), Frederik Ulvestad, Kamil Grosecki (90+2). ) ). ) Wędrychowski) – Efthymis Koulouris.