Liga Conferințelor Europene. Matty Cash a marcat un gol frumos în meciul dintre Lille și Aston Villa

Liga Conferințelor Europene.  Matty Cash a marcat un gol frumos în meciul dintre Lille și Aston Villa

S-au decis sancțiunile

Era minutul 87 al returului din Franța. Lille conducea cu 2-0, iar după ce a pierdut cu 1-2 în primul meci, era la un pas de calificarea în semifinale. Echipa condusă de Unai Emery a jucat însă până la final.

După ce a trimis o centrare în suprafața de pedeapsă, portarul Lillei Lucas Chevalier a scăpat mingea după contactul cu fundașul echipei sale. John Doran a ajuns la poartă dar șutul său a fost blocat. Mingea a ajuns la picioarele lui Cash și acesta a șutat-o ​​de la aproximativ 18 metri distanță fără ezitare. Pe drum, a sărit de unul dintre adversarii ei și a lovit plasa.

De asemenea, arbitrul a consultat cu mașina VAR dacă portarul a fost fault în timpul aruncării în suprafața de pedeapsă. Abia după câteva zeci de secunde a considerat rezultatul 2:1. Astfel, Cash s-a compensat pentru golul ratat, pentru că el a fost cel care nu a reușit să-l marcheze pe Benjamin Andre pentru a marca golul secund al lui Lille.

Cash a marcat un gol

Acesta este al cincilea gol pentru reprezentanta Poloniei în acest sezon, dar primul în Liga Conferințelor. Și cât de important a fost asta, pentru că a oferit timp suplimentar. Rezultatul nu s-a schimbat în acest caz. Soarta calificării în semifinale a fost decisă de loviturile de departajare. Cash nu a avut probleme în transformarea încercării (a șters pe al treilea jos).

Aston Villa a câștigat competiția cu 4-3. Campionul mondial argentinian Emiliano Martinez a salvat două încercări de la adversarii săi. În semifinale, echipa engleză se va confrunta cu câștigătoarea meciului dintre Fenerbahce și Olympiacos.

Fiorentina a scăpat de sub topor

A fost nevoie și de muncă suplimentară pentru a decide semifinalele dintre Fiorentina și Viktoria Plzeň. În primul meci, cehii au egalat acasă cu scorul de 0-0. Acesta a fost și rezultatul după 90 de minute din manșa secundă la Florența. Gazdele au avut un avantaj unu la unu din minutul 66 după cartonașul roșu al lui Cado.

Și-au atins obiectivul în doar 30 de minute în plus. Martin Jedlica a fost învins de Nicolas Gonzalez și Cristiano Biraghi. Italienii au câștigat cu 2-0 și se vor confrunta în finală cu cel mai bun duo PAOK Salonic – Club Brugge.